Alicja w Krainie Czarów
Add to Wish ListAlicja w Krainie Czarów
Powieść angielskiego pisarza Carrolla Lewisa zatytułowana Alicja w Krainie Czarów należy do gatunku fantastyki dziecięcej. Powieść należy do kanonu angielskiej i światowej literatury dla dzieci. Była przedmiotem wielu inscenizacji teatralnych, radiowych, a także ekranizacji filmowych, między innymi sławnej ekranizacji Tima Burtona z Johnnym Deppem w roli Zwariowanego Kapelusznika.
Powieść utrzymana jest w konwencji fantastycznej nawiązującej do snu. Główna bohaterka książki – Alicja, trafia do niezwykłej krainy, w której spotyka się z przedziwnymi postaciami – Białym Królikiem, Zwariowanym Kapelusznikiem, Gąsienicą palącym fajkę wodną, Kotem z Cheshire, Marcowym Zającem, Królową Kier, Niby Żółwiem, i zdarzeniami na pozór absurdalnymi – malutkimi drzwiczkami, wyścigiem Kumotrów, zwierzętami recytującymi dziwaczny wiersz czy grą w krokieta z Królową Kier, a jednak wywołującymi w czytelniku wiele refleksji. Dla dzieci w wieku 10 i 11 lat, do których adresowana jest ta książka, jej lektura stanie się cudowną przygodą, pełną zaskoczeń, przemyśleń i pobudzających wyobraźnię obrazów literackich.
Lektura dla uczniów klasy V szkoły podstawowej
Carroll Lewis - autor Alicji w Krainie Czarów
Alicję w Krainie Czarów napisał w 1865 roku angielski autor Lewis Carroll (tak naprawdę jest to pseudonim, właściwe nazwisko autora przygód Alicji brzmi Charles Lutwidge Dodgson, 1832 – 1898). Był on przede wszystkim matematykiem i naukowcem, profesorem na Uniwersytecie w Oksfordzie. Równolegle prowadził działalność artystyczną, pisał książki i wiersze, zajmował się fotografią. Przez niemal całe swoje dorosłe życie wykładał matematykę w Oksfordzie. Pochodził z bardzo pobożnej rodziny, co ciekawe, w 1887 roku przyjął święcenia diakonatu w Kościele anglikańskim. Napisał także wiele innych utworów literackich, drugą część Alicji w Krainie Czarów zatytułowaną Alicja po drugiej stronie lustra, ale także poemat absurdalny zatytułowany Wyprawa na żmirłacza i dwóch powieści dla dorosłych, które nie doczekały się przekładu na język polski: Sylvie and Bruno oraz Sylvie and Bruno Concluded.