Tych Trzech??? / Przygody Trzech Detektywów

Seria: Tych Trzech???

W sreii Tych Trzech??? ukazały się książki opisujące porywające przygody trzech detektywów. Cykl krótkich powieści tworzy jedną z najpopularniejszych serii detektywistycznych na świecie, podziwianą przez młodych czytelników w Ameryce, Europie i Azji. Pierwsze tomy amerykańskiej serii powstały na początku lat osiemdziesiątych i były tłumaczone i wydawane w Polsce pod logiem Przygód Trzech Detektywów. Wciąż powstają nowe powieści, dzisiaj amerykańska seria liczy sobie już 275 tomów! Równocześnie kręcona jest w Stanach Zjednoczonych duża produkcja filmowa, która ma wejść na ekrany kinowe na całym świecie w 2019 roku. To właśnie ze względu na przygotowywaną ekranizację filmową i na konieczność ujednolicenia wydań książek z serii na całym świecie, została w Polsce zmieniona nazwa serii i jej logo. Siedmoróg powraca równocześnie do tłumaczenia na język polski i wydawania nowych tomów z serii Tych Trzech???.

Tajemnica człowieka z blizną

Cena 14,80 zł 18,50zł

Tajemnica bezgłowego konia

Cena 14,80 zł 18,50zł

Tajemnica niewidzialnego psa

Cena 14,80 zł 18,50zł

Tajemnica Zamku Grozy

Cena 14,80 zł 18,50zł

Tajemnica Szalonego Demona

Cena 14,80 zł 18,50zł

Tajemnica stracha ma wróble

Cena 14,80 zł 18,50zł

Tajemnica sobowtóra

Cena 14,80 zł 18,50zł

Tajemnica Śmiertelnej Pułapki

Cena 14,80 zł 18,50zł

Tajemnica magicznego kręgu

Cena 14,80 zł 18,50zł

Tajemnica Rafy Rekina

Cena 14,80 zł 18,50zł

Sherlock Holmes ma godnych następców!

Oto trzech młodych detektywów kultywujących sztukę rozwiązywania zagadek kryminalnych w oparciu o wiedzę, dedukcję, i sprawność fizyczną. Jupiter Jonas, Pete Crenshaw i Bob Andrews to kalifornijscy nastolatkowie wykorzystujący swoje liczne talenty do śmiałego demaskowania zła we wszystkich swoich maskach i przejawach, nawet najbardziej postmodernistycznych i zaskakujących. Doradcą młodych bohaterów jest nie kto inny jak prawnuk słynnego detektywa, emerytowany pracownik Scotland Yardu, Andy Chandler.

Andy Chandler jest zarazem bohaterem i autorem książki, prowadzącym po mistrzowsku młodego czytelnika przez meandry zbrodni, chciwości i łamania zasad moralnych. Z jednej strony, książki napisane są z poszanowaniem emocjonalnej i językowej wrażliwości najmłodszych wielbicieli powieści detektywistycznych. Nie ma w nich efekciarskiej przemocy, za to wskazują one, za jakim powołaniem podążają detektywi i, jaki sens ma ich misja obnażania prawdy i piętnowania zła. Z drugiej strony, ku czytelniczej rozkoszy, Andy Chandler opisuje przygody trzech detektywów z żelazną konsekwencją mistrza łamigłówek. Każde zdarzenie, nawet z pozoru banalne, jak zniknięcie śniadania z talerza, każdy wątek, przedmiot i osoba mają w jego powieściach swoje miejsce i cel. Jak w dobrze nakręconym filmie, nie ma tu pustych epizodów, przestojów, przegadania, zbędnych opisów. Wszystko zaczyna się od codzienności, by nagle nabrać tempa i zagadkowości, zaskoczyć mnożącymi się przygodami, wreszcie zbić wszystkich z tropu nieoczekiwanym zakończeniem.

Słowo wstępne od Andy’ego Chandlera, prawnuka Sherlocka Holmesa

 Na co mi przyszło! Mój pradziad, jako prywatny detektyw, całe życie prowadził dochodzenia samotnie, tylko w towarzystwie doktora Watsona. A teraz ja, jego potomek, mam zapowiedzieć historię trzech młodych ludzi działających razem jako Trzej Detektywi! W dodatku to nie Anglicy, tylko Amerykanie z Kalifornii. Jednak muszę przyznać, że choć są zupełnie niepodobni do wielkiego Sherlocka, z wielu względów należy ich uznać za jego godnych następców. Nie brak im ani inteligencji, ani poczucia humoru (które, mimo ich amerykańskiego pochodzenia, określiłbym jako brytyjskie), z jakich niegdyś słynął mój znakomity przodek. Przede wszystkim jednak mają oni niezwykły talent do rozwiązywania zagadek kryminalnych.

W momencie gdy to napisałem, wyobraziłem sobie, że te słowa uznania na temat Trzech Detektywów wypowiada mój pradziadek. Z pewnością przerwałby mu doktor Watson:

– Przepraszam, że się wtrącam, ale czy mam przez to rozumieć, że Trzej Detektywi mają większe umiejętności w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych niż sam Sherlock Holmes?

– Niezupełnie. Młodzi ludzie, choćby nie wiem jak zdolni, nie mają tego, co najważniejsze przy rozszyfrowywaniu tajemnic przestępstw i ludzkich podłości, a mianowicie doświadczenia. To elementarne, drogi Watsonie.

– Elementarne?

– Naturalnie. Trzej Detektywi mają wiele talentów, ale potrzebny im jeszcze ktoś, kto potrafi łby ich wesprzeć swoją wiedzą i doświadczeniem.

Ale dość tych wstępów, przejdźmy do konkretów. To właśnie moim zadaniem jest wesprzeć Trzech Detektywów odziedziczoną po pradziadku wiedzą o zagadkach kryminalnych i doświadczeniem zdobytym podczas wieloletniej pracy w wydziale przestępstw w Scotland Yardzie. Jeżeli zaś chodzi o moich protegowanych, są nimi Bob Andrews, Pete Crenshaw oraz Jupiter Jones, zwany Jupe. Czas wyrwać tych trzech chłopaków z anonimowego życia w sąsiadującym z Hollywoodem nadmorskim mieście Rocky Beach i przenieść ich do wielkiego świata.

Bob Andrews to przystojniak, typ prymusa, niepozbawiony jednak awanturniczej żyłki. Pete Crenshaw, najbardziej wysportowany z tej trójki, jest wysoki i muskularny. Jupiter... Powstrzymam się od wyrażenia mojej osobistej o nim opinii. Wyrobicie sobie własną w trakcie czytania tej książki. Ja ograniczę się jedynie do faktów. A więc, choć kusi mnie, żeby nazwać Jupitera grubasem, powtórzę za jego przyjaciółmi, że jest krępy. Jako mały chłopiec pojawił się na ekranach telewizyjnych w serialu o przygodach grupy zabawnych dzieciaków zatytułowanym „Małe urwisy”. Serialu tego, co przyznaję z przyjemnością, nigdy nie oglądałem. Podobno Jupiter występował tam w roli Małego Tłuścioszka; rzekomo był tak rozkoszny i przemądrzały, że wywoływał salwy śmiechu u milionów widzów nawet wtedy – a może zwłaszcza wtedy – kiedy zdarzało mu się wpaść w kłopoty.

Te doświadczenia zrodziły w Jupiterze lęk przed śmiesznością. Chce, by traktowano go poważnie. Wcześnie nauczył się czytać i natychmiast zaczął połykać wszystkie książki, jakie tylko wpadły mu w ręce – z psychologii, kryminologii, nauk przyrodniczych i wielu innych dziedzin. Dzięki swej doskonałej pamięci zachował w głowie większość tego, co przeczytał. Nauczyciele szybko zrozumieli, że nie należy wdawać się z nim w spory na temat interesujących go zagadnień, bo z reguły okazywało się, że to on ma rację. Jeśli dochodzicie do wniosku, że Jupiter jest kimś raczej trudnym do zniesienia, muszę się z wami zgodzić. A jednak okazuje się, że ma wielu oddanych przyjaciół. Ale czy można polegać na gustach dzisiejszych młodych ludzi?

Mógłbym powiedzieć wam wiele więcej o Jupiterze i pozostałych, ale myślę, że wypełniłem już swój obowiązek zapowiadacza. Jeśli dotąd nie zaniechaliście czytania tego wstępu, jesteście zapewne tak jak i ja zadowoleni, że dobiegł końca. Teraz nastąpią atrakcje.

 

Andy Chandler, prawnuk sławnego Sherlocka

 

Andy Chandler urodził się w 1955 roku w Londynie. Przedstawia się jako prawnuk słynnego detektywa, którego śledztwa opisał niegdyś Arthur Conan Doyle. Autor twierdzi, że ukończył szkołę policyjną Scotland Yardu w Londynie, a następnie pracował tam jako komisarz śledczy. Z całą pewnością można o nim powiedzieć tyle, że mieszka w Kalifornii i reżyseruje filmy w Hollywoodzie.

Cechy powieści z serii Tych Trzech???

ATUTY:

 • dla miłośników kryminałów,
 • świetna rozrywka,
 • doskonała lektura na wakacje
 • edukacja poprzez przygodę,
 • książki doskonale wprowadzające w pasję czytania nastolatków stroniących od lektury.

NARRACJA:

 • krótka forma a maksimum napięcia i konkretność,
 • znaczenie i celowość szczegółu,
 • styl i język młodzieżowy,
 • brak brutalności i piętnowanie przemocy.

TEMATYKA:

 • rozwiązywanie zagadek kryminalnych,
 • pospolitość z pozoru niepospolitych przestępstw,
 • zbrodnia i kara to idealna para,
 • przygoda,
 • dążenie do prawdy i sprawiedliwości.
 • ukazywanie nowych form zła i przestępczości

ZNACZENIE/PRZESŁANIE:

 • wartość przyjaźni i zaufania,
 • niezawodność we wzajemnych stosunkach,
 • gotowość do niesienia pomocy,
 • wartości rodzinne,
 • społeczne zaangażowanie,
 • kultura relacji pokoleniowych,
 • kult pracy i pasji,
 • pochwała racjonalności i logiki'
 • akceptacja różnic społecznych
© Copyright 2021 Siedmioróg . Wszelkie prawa zastrzeżone.