Opowieść wigilijna

Add to Wish List
Ilustrator
Piątek Artur
Ocena
Oprawa
broszurowa
Opis

“Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa, do czytania dzieciom - książka z ilustracjami dla najmłodszych dzieci

Opowieść wigilijna należy do ścisłego kanonu angielskiej i światowej literatury pięknej i literatury dziecięcej. Powieść Charles’a Dickensa jest lekturą obowiązkową w klasie VII szkoły podstawowej. Utwór należy do największych dzieł literatury chrześcijańskiej, opowiada o przemianie duchowej chytrego i bezwzględnego finansisty Ebenezera Scrooge'a. Kamienne serce Scrooge’a przemienia się pod wpływem niezwykłych, a zarazem oczywistych dla wierzącego czytelnika doświadczeń. To piękne wydanie Opowieści wigilijnej zostało opatrzone ilustracjami ulubionego przez polskie dzieci artysty plastyka Artura Piątka, dzięki czemu są doskonałym prezentem dla dzieci młodszych. Książka może być czytana dzieciom od lat 6 lub stanowić samodzielną lekturę dla dzieci od lat 10.

Bohaterowie Opowieści Wigilijnej

Ebenezer Scrooge nie jest jedynym bohaterem Opowieści wigilijnej, tymczasem każda z postaci występujących w powieści jest niezwykle ciekawa i warta omówienia.

Ebenezer Scrooge, główny bohater powieści, do momentu swojej przemiany duchowej jest chłodny, nieempatyczny, milczący, zamknięty w sobie, chciwy, niepomocny. Gdy umiera jego wspólnik Jakub Marley, Scrooge, nie przejmuje się tym nadmiernie, jest zbyt zajęty pomnażaniem swojej fortuny. Ekonomista nie przejmuje się też specjalnie świętami Bożego Narodzenia, uważa je za nic nieznaczące wydarzenie dla głupców.

Jego spokój w przeddzień Wigilii mąci Duch Marleya. Nawiedza on Scrooge'a okuty łańcuchem. Niegdyś, kiedy jeszcze żył, Marley był podobny do Scrooge’a. Jednak poznając po śmierci prawdę o sensie życia, pragnie przestrzec Scrooge'a, przekazać mu, że celem człowieka jest żyć z innymi ludźmi i dla innych ludzi, pracować nie wyłącznie dla siebie, ale dla wspólnego dobra. Łańcuch jest dla Marleya wszystkim, na co sobie zapracował, kiedy był człowiekiem i myślał tylko o sobie. Teraz musi odbyć pokutę, aby zapłacić za swoje życie.

Siostrzeniec Scrooge'a jest na odmianę postacią niezwykle pozytywną, jest on wesoły, dla wszystkich miły i  bardzo serdeczny. Przejmuje się zaciętością wujka i rozumie, że zamknięty w chytrości jest on człowiekiem głęboko nieszczęśliwym.

Bob Cratchit jest inną postacią powieści. To księgowy Scrooge'a, niedoceniany przez swojego szefa, utrzymywany przez niego w nędzy, obciążony niewyobrażalną ilością pracy. A jednak Bob Cratchit pomimo biedy i przeciążenia potrafi kochać bliskich i być szczęśliwym.

Po duchu Marleya pojawiają się trzy duchy, które mają za zadanie ukazać mu jego i innych życie, aby uratować jego duszę. Pierwszy duch to dziewczyna z gałązką choinki i z kapeluszem - duch wszystkich minionych Wigilii. Postać emanuje światłem świątecznej radości. Duch zabiera Scrooge’a w przeszłość, do dziecięcej okolicy i jego kolejnych lat życia. W tej podróży główny bohater Opowieści wigilijnej widzi kolegów ze szkolnej ławki i kilka zdarzeń, które miały miejsce w jego młodosci w dzień Bożego Narodzenia. Widzi siebie wesołego i przyjaznego, takiego, jakim był, zanim chęć kariery i dorabiania się „po trupach” zamieniły jego mu serce w kamień.

Drugi duch to olbrzym z pochodnią podobną do rogu obfitości - duch obecnego Bożego Narodzenia. Zabiera on bohatera na jego ulicę w wigilijny poranek. Z pochodni, którą trzyma, obdarowuje ludzi kroplami dającymi spokój, zadowolenie i zgodę. Duch prowadzi Scrooge’a do domu jego księgowego Cratchita, gdzie główny bohater Opowieści wigilijnej ma okazję zobaczyć jego rodzinę, kulawego synka Tomaszka, a także możliwą przyszłość, w której dziecko nie żyje, ponieważ jego ojca nie stać na otoczenie synka odpowiednią opieką. Wreszcie Scrooge widzi dom swojego siostrzeńca, i inne miejsca, gdzie byli chorzy i biedni ludzie, ale którzy w Wigilię potrafili stać się radośni i szczęśliwi.

Duch trzeci, który  ukazuje się na końcu, to zupełnie inna postać: ponure, milczące widmo. Zabiera ono Scorooge’a na londyńską giełdę, potem ukazuje mu jego przyszłe łoże śmierci, wreszcie rodzinę, którą nękał, bo była mu dłużna pieniądze. W końcu wiedzie go na cmentarz, gdzie Scrooge'a widzi swój przyszły nagrobek. Te postacie i podróże zmieniają go na zawsze.

 

 

ISBN
978-83-7791-872-2
EAN
9788377918722
Wydawnictwo
Siedmioróg
Czas wysyłki
24h
Liczba stron
92
Format
165x235 mm
Kategoria wiekowa
11 lat, 12 lat, 13 lat
Cena 14,99 zł Special Price 8,00 zł Oszczędzasz: 6,99 zł (47%)
Dostępność
dostępny
Udostępnij

Książki z tej serii

 1. Psotki i Śmieszki - okładka
  Psotki i Śmieszki
  13,99 zł Special Price 8,00 zł Oszczędzasz: 5,99 zł (43%)
  Add to Wish List
 2. Baśnie Andersena - okładka
  Baśnie Andersena
  24,99 zł Special Price 12,00 zł Oszczędzasz: 12,99 zł (52%)
  Add to Wish List
 3. Robinson Crusoe
  Robinson Crusoe
  32,99 zł Special Price 16,50 zł Oszczędzasz: 16,50 zł (50%)
  Add to Wish List
 4. Kajtuś Czarodziej
  Kajtuś Czarodziej
  Ocena:
  100%
  28,99 zł Special Price 14,50 zł Oszczędzasz: 14,49 zł (50%)
  Add to Wish List
 5. Janko Muzykant oraz Sachem
  Janko Muzykant oraz Sachem
  4,99 zł Special Price 2,50 zł Oszczędzasz: 2,49 zł (50%)
  Add to Wish List
© Copyright 2021 Siedmioróg . Wszelkie prawa zastrzeżone.